پاوربانک چیست و بهترین برندها پاوربانک بازار کدام است؟

پاور بانک چیست

آنچه در این مقاله میخوانید

پاوربانک یا شارژر همراه چیست؟

پاور بانک چیست

در کل پاوربانک نوعی باطری یدک یا اضافی هستند که در صورت اتمام شارژ موبایل،تبلت،هدفون،هدست و هندزفری و هر دستگاهی که قابلیت شارژ شدن داشته باشد استفاده خواهد شد.

 

هدف کلی تولید کنندگان دستگاه های هوشمند افزایش زمان شارژدهی باطریهای خود هست که تا کنون توانستنداند با فناوری شارژ سریع ، الگوریتنم بهینه سازی مصرف انرژی و افزایش حجم باتریها مدت زمان ذخیره باتریهای خود را افزایش دهند. با اینترنتی شدن اکثر کسب و کارها و اینکه نسبت استفاده هرکاربر با کاربر دیگر متفاوت بوده اتمام ناگهانی شارژ دستگاه حین استفاده همچنان یک مشکل باقی مانده و نیاز به خرید پاوربانک همچنان در بین کاربران باقی مانده.

نگاهی به انواع پاوربانک

پاوربانک

بهتر است بدانیم پاوربانکهای انواع مختلفی دارند اما از نظر کارکرد یکی هستند، تنها تفاوت آنها فناوری بکاررفته باتوجه به کارکردشان است که دزیر به معرفی آنها می پردازیم.

پاوربانک های هوشمند: اینگه پاوربانکها طوری طراحی شده اند که توان شدت خروجی برق آنها را متناسب با دستگاه مورد نظر خود تنظیم کرد مانند هدست،هدفون لب تاپ، و… با توجه به حساسیت آنها اینگونه شارژهای قابل حمل هوشمند از ایمنی بدنه بسیار خوبی برخودار است.

پاوربانکهای خورشیدی: دوستداران طبیعت که هموراه زمان خود را خارج شهر به دور از برق سپری می کنند عاشق چنین پاوربانکی هستند چون برای تامین انرژی مورد نیاز خود از باطریهای خورشیدی استفاده میکند و قادراند دستگاهای هوشمند کاربران را به راحتی شارژ کنند.

پاوربانک موبایل و تبلت: این دسته از شارژرهای همراه یکی از پر استفاده ترین اقلام در بین کاربران است و ولتاژ ورودی آنها متناسب با باتری تلفن همراه  و ظرفیتشان بسیار متغیر بوده به همین خاطر است که وقتی کلمه خرید پاوربانک را سرچ میکنید همیشه در لینکها اول پاوربانک تلفن همراه به شما نمایش داده میشود

پاور بانک لب تاپ: هروقت صحبت از خرید پاوربانک به میان می آید ناخداگاه ذهنمان به سوی تلفن های همراه و تبلت و … می رود اما خطر نبود شارژ در لب تاپ ها بسیار جدی است به همین دلیل برخی شرکتهای سازنده دست به کار شده و پاوربانکهایی در ولتاژ 16 تا 20 ولت که مخصوص اینگئنه دستگاه ها است روانه بازار کرده اند.

 

واحد اندازگیری ظرفیت پاور بانک

اولین و مهم ترین موضوعی که هنگام خریدپاوربانک با آن مواجه می شوید ظرفیتش است که با میلی آمپر ساعت (mAh) سنجیده شده. این عدد نشان میدهد که چند بار میتوانید باتری دستگاه های هوشمند خود را شارژ کنید.

پاوربانک

4 سوال مهم قبل از خرید پاوربانک

 • 1-چند دستگاه بصورت هم زمان قراره است با پاوربانک شارژ شود؟

  2-ظرفیت دستگاهایی که قرار است به پاوربانک وصل شود چند میلی آمپر ساعت است؟

  3-چند دفعه قصد شارژ کردن دستگاه های خود را با پاوربانک دارید؟

  4-در چه وضعیتی از پاور بانک استفاده میکنید یعنی بیرون از منزل یا محل کار و یا محیط صنعتی چون جنس بدنه کاملا بستگی به آن دارد؟

پاسخ به این 4 سوال جزو اولین اولیتها شما قبل از خرید پاوربانک باید باشد. چون نیاز افراد کاملا متفاوت است و دانستن ظرفیت موردنیاز دست شما را در انتخاب کاملا باز می گذارد.

فرض کنید فردی به علت دوری از برق شهر و استفاده زیاد باید روز دوبار به طور کامل شارژ کند اما دیگری باز هم به علت استفاده کم وفقط نیاز دارد یکبار و آنهم 60 درصد باتری گوشی خود را شارژ کند. و فرد دیگری بخاطر سختی کار خود اولویت را به جنس بدنه میدهد چون اختمال افتادنش زیاد است.

یک راه حل سر انگشتی برای خریدپاوربانک

بهترین راه حل برای اولیت بندی در انتخاب پاوربانک این است که ظرفیت باتری تبلت،تلفن همراه، هدفون و … را باهم جمع بزنید و با ظرفیت اسمی و نوشته شده در روی آن مقایسه کنید تا متوجه نیاز خود شوید نکته اینجاست که ظرفیت درج شده در پاوربانک با ظرفیت واقعی کاملاً متفاوت بوده و در کل کمتر ست.

چه تفاوتی بین ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی وجود دارد؟

پاوربانک

یکی از اولین مواردی که هنگام استفاده از پاور بانک با آن حتما برخورد خواهید کرد همین ظرفیت پاوربانک ها است توقع شما هنگام خرید یک پاوربنک 10000 میلی آمپری این است که باتری گوشی 2000 میلی آمپرتان را 5 بار شارژ کند اما این عمل بیشتر از 3 با امکانپذیر نیست.  اما داستان چیست؟ داستان تفاوت بین ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعیست که معمولا ظرفیت واقعی دو سوم ظرفیتی است که در برگه خود پاور بانک درج شده.

اگر دقیق تر به قضیه نگاه کنیم به علت مقاومت کابلها و اتصالات در حین فرآیند شارژ شدن به هدر رفتن انرژی هم باید درنظر گرفته شود چون مقداری از این انرژیتبدیل به گرما می شود. معمولا 10 درصد انرژی حین شارژ شدن به هرز میرود و در بهترین حالت 90 درصد انرژی هنگام شارژ باتری به باتری می رسد.

چگونه ظرفیت واقعی پاوربانکمان را محاسبه کنیم؟

اگر بخواهیم ظرفیت واقعی پاوربانک را محاسبه کنیم باید مقدار اسمی آنرا در عددی به نام راندمان ضرب شود تا ظرفیت واقعی بدست آید. عدد راندمان برای هریک از آنها متفاوت است و کاملا بستگی به برند سازنده و تکنولوژی مورد استفاده در آنها دارد اما در کل عددی بین 60 تا 70 درصد و در برخی مواقع 90 درصد برخورد میکنیم.

اما اگر عدد راندمان بصورت درصد جز مشخصات واقعی محصول ذکر نشود میتوانید بصورت متوسط 80 درصد ظرفیت اسمی را به عنوان ظرفیت واقعی در نظر بگیرید. مثلا اگر پاور بانکی با ظرفیت 20000 میلی آمپر را خریداری کرده باشید ظرفیت واقعی آن 16000 میلی آمپر خواهد بود.

پاوربانک

پاوربانک من چند بار شارژ میدهد؟

به این موضع اشاره کردیم که بصورت متوسط شما حق دارید 80 درصد ظرفیت اسمی پاوربانک خود را برای محاسبه شارژ گوشی در نظر بگیرید و در بهترین حالت فقط 90 درصد آنرا. اما ماجرا هنوز ادامه دارد و برای بدست آوردن مقدار واقعی باید ضریب دیگری را نیز در نظر بگیرید و آن ضریب راندمان  گوشی هوشمند شماست.

مقدار ضریب راندمان باتری گوشی چقدر است؟

با توجه به کیفیت ساخت بهتر باتریهای گوشی میتوانید مقدار راندمان آنها را حدود 90 درصد در نظر بگیرید باز هم این عدد حدودی است و برای واقعی کردن بهتراست همان 80 درصد را درنظر بگیرید.

بدین ترتیب مثلا اگر گوشی هوشمندی با ظرفیت باتری2000  میلی‌آمپرساعت و راندمان ۸۰ درصد داشته باشید و پاوربانک 10000 میلی‌آمپرساعتی با بهره‌وری ۸۰ درصد خریداری کنید، طبق فرمول 3.2بار می‌توانید گوشی هوشمند خود را با این پاوربانک شارژ کنید.

 

10000 × ۰.8 × ۰.8 ÷ 2000 = 3.2

چرا دقت به شدت جریان اهمیت دارد؟

اگر به خاطر داشته باشید گفتیم استفاده پاوربانکها تغریبا برای تمامی ابزارهای هوشمند است و یکی از پر استفاده ترین آنها هدفون و هدست و هنذفری ما است. و کم نیستند افرادی که مجبور به شارژ چنین ابزارهای را با خروجی تلوزیون، آنتن های هوشمند و خروجی لب تاپ خود هستند.پس یکی از ایده آل ترین پاوربانکها برای چنین افرادی داشتن خروجی USBیک آمپر و 2.1 آمپر است .

پاوربانک

اهمیت سرعت شارژ با پاوربانک

این روزها کمتر کسی را سراغ دارم تا زمان زیادی برای انجام کارهای جانبی داشته باشد پس سرعت در همه چیز اهمیت پیدا کرده حتی شارژ تلفن همراه. مهمترین المانی که در شارژ سریع اهمیت دارد شدت خروجی جریان است که بصورت معمول از یک آمپر تا 2 و 3 آمپر متغیر خواهد بود. هرچه شدت جریان بیشتر باشد خوب میتوان انتظار داشت که دستگاه شما زودتر شارژ شود. 

جدا از اینکه خروجی پاوربانک شما چند آمپر باشد فناوری به کار رفته در خود پاور بانک نیز اهمیت دارد، درصورتی که از فناوری شارژ سریع بهره ببرد مانند نفس 2 و3 کوالکام و باتری دستگاه شما هم از همین موضوع پشتیبانی کند در اینصورت بازهم سریعتر از قبل شارژ میشود.

سرعت شارژ پاوربانک

اتصالات پاوربانک

موضوع مهم دیگری که باید بدانید تعداد پورت ها یا همان خروجی پاوربانکها و نوع آنهاست. بیشتر پاوربانکها دارای پورت USB برای شارژ گوشی هوشمند شما هستند اگر قصد شارژ همزمان چند دستگاه باهم را دارید حتما توجه داشته باشید که چه تعداد خروجی دارد این روزها برخی از شرکتهای سازنده گوشی برای افزایش سرعت شارژ از کابلهای تایپ سی استفاده می کنند یعنی کابلی که خروجی و وردی آنها تایپ سی هست مانند سامسونگ، اما با این حال  هنوز زیاد فراگیر نشده و داشتن پورت USB معمولی ارجحیت دارد.

مراقب آیفون خود باشید

نگهداری آیفون تا جایی حساس است که شرکتهای سازنده نام خاصی را برای درگاه خروجی شارژر در نظر گرفته اند و Lightning نام دارد پس اگر گوشی شما آیفون باشد حتماً دقت کنید چنین درگاهی را داشته باشد چون کاملاً برای شارژ سریع آیفون ساخته شد.

چقدر طول میکشد که پاور بانک شارژ شود؟

تا الان در خصوص ظرفیت و تعداد دستگا هایی که باید با پاور بانک شارژ شود صحبت کردیم اما یک سوال باقی میماند و آن اینست که خود پاوربانک چقدر طول میکشد تا شارژ شود؟ برخی از پاوربانک ها در بازار وجود دارند که باید مدت زمان زیادی را برای شارژکردن آنها صرف کرد که قطعاً خوشایند بسیاری از افراد نیست.

مهمترین عاملی که باعث کندی در شارژ آنها میشود ولتاژ ورودی 5 ولتی آنهاست.به همین خاطر قبل از خرید پاوربانک به غیر از توانایی هایی که تاکنون در اینباره صحبت کردیم به تکنولوژی شارژ سریع آنهم باید دقت کرد.

4 عامل اصلی در ایمنی پاوربانک

با تمام خوبیهای یک پاور بانک دارد بازهم اعتماد به یک دستگاه برای تامین شارژ گوشی کمی سخت است چون همواره شاهد وجود شارژهای فیک دربازار و صدمات جبران ناپذیرش به گوشی تلفن همراه بوده ایم. در کل پاوربانکها باید بتوانند در مقابل ولتاژ بیش از حد، شارژ شدن بیش از اندازه، گرما و اتصال کوتاه ایمن باشد در زیر اصطلاحات مربوطه که میبایست در هنگام خرید پاوربانک به آن توجه کرد را اشاره میکنیم.

ایمنی در مقابل

 • اتصال کوتاه (Short-Circuit)
 • گرما (Over Heat Protections)
 • شدت جریان بیش از حد (Over Current Protections)
 • ولتاژ بیش از حد نرمال (Over Voltage Protection)
 • بیش از حد شارژ شدن (Over Charge Protections)

بگذار خود پاوربانک مشخص کنه شدت جریانش چقدر باشه

از هواپیماهای بدون سرنشین تا ماشینهای برقی بدون راننده همگی خودشان وظیقه اصلی خود را می دانند در این بین برخی از شرکتهای سازنده ،شروع به تولید پاوربانکهای با قابلیت تشخیص شدت جریان ورودی دستگاه برای شارژ آنها شده اند.

نام این فناوری ها Fit charge  و َAI Power است که برخی از شرکتهای سازنده همکنون از آنها استفاده میکنند. به عنوان یک توصیه بهتر است اولین چیزی که از فروشنده میپرسید همین موضوع باشد.

امکان شارژ بی سیم

پاوربانک

چند سالیست شاهد شارژرهای بیسیم در بازار هستیم و این امکان به برخی از پاوربانکها هم با فناوری Qi رسیده تا انتقال جریان برق به باتری را بصورت  بیسیم به شما بدهد. اما نکته ای که در این بین وجود دارد پشتیبانی تلفن همراه از این فناوری است که قبل از خرید پاوربانک بیسیم باید از گوشی خود اطمینان حاصل کنیم. اینگونه  شارژهای همراه بیسیم قابلیت اتصال کابل را نیز دارند و بخاطر قیمت بالای آنها پیشنهاد میشود تنها درصورت نیاز آنها خریداری شود.

استقامت در برابر نفوذ مایعات و ضربه ناگهانی

مفاومت پاوربانک

کم نیستند کسانیکه بخاطر نوع کار خود همواره ترس از سقوط ناگهانی ابزرهای هوشمند در ارتفاع را دارند به همین دلیل مهم، هنگام انتخاب پاوربانک مقاومتشان در برابر نفوذ آب و البته ضربه در اولیت قرار میگیرند. همین امر تاثیر زیادی در قیمت این محصولات دارد چون سازندگان مختلف بنا به کیفیتی که ارائه میدهند امکان مقاوت در برابر صدمات را تا حد زیادی فراهم کرده اند.

طول بیشتر شارژ بیشتر

سلیقه و نظر افراد کاملاً متقاوت است و تا اینجای کار موارد زیادی را برای این منظور بیان کردیم، اما ابعاد و وزن این دستگاه هم برای همه مهم و حیاتیست چون هرچه ابعاد و وزن بیشتر داشته باشد نتیجتاً مقدار شارژبیشتر را در خود جای میدهد.

رنج وزنی موجود در بازار از کمتر 100 گرم،200 گرم، و بیشتر از 400 گرم طبقه بندی کرد. پاور بانکهای معمولی بین 200 تا 400 گرم هستند.

پاور بانک کوچولو

پاوربانک کوچولو

جنگ میان دنیایی فانتزی و کارائی همواره در همهی صنایع در میان بوده به همین دلیل اگر سری به بازار بزنید پاوربانکهای بسیار کوچک را خواهید دید که در کیف شما جا خواهد شد. اما انتظار شارژ دهی بالا را نداشته باشید.

جنس باتریهای پاوربانک چیست؟

در کل دو نوع جنس را در بازار یافت می کنید لیتیوم پلیمر و لیتیوم آیون، تفاوت آنها در این است که  لیتیوم آیون عمر بیشتر نسب به رقیب خود اما امنیت در برابر آتش سوزی و انفجار در لیتیوم پلیمر بیشتر است.

باتری پاوربانک

عوامل احتیاطی برای جلوگیری از انفجار پاور بانک

 • هرگز انها در دمای بالا قرار ندهید
 • هنگام شارژ با آن بازی نکنید
 • بصورت مستقیم آنرا به رطوبت نزدیک نکنید
 • فقط و فقط در صورتی که بصورت کامل خالی شده اقدام به تمیز کردن آن با دستمال خشک کنید
 • هنگام شارژ سعی کنید بیش از حد درگاه انرا دستکاری نکنید

حداکثر طول عمر باتری پاور بانک

هرچیزی عمر مفید دارد و این شاژرهای همراه هم از این قاعد جدا نیستند، به همین دلیل هر دونوع آن عمر مفیدی بین 200 تا 1000 بار میتوانند شارژ و خالی شوند. موضوع اصلی در نگهداری پاوربانکها ضربه است که باید هنگام سقوط حواسمان به نشتی مواد شیمیایی داخل آن باشیم.

اعلام وضعیت شارژ

بطور معمول اکثر آنها برای اعلام وضعیت  شارژ خود از چراغ های LED کوچک استفاده میکنند اما هستند دسته دیگری که به یک نمایشگر کوچک برای نشان دادن باطری و اطلاعات دیگر مجهز هستند.

پاوربانک

چرا برخی از پاوربانکها به چراغ قوه مجهزاند

هیچ ضرری ندارد که این وسلیه کاربردی به چراغ قوه مجهز شود چون از هر جهت که آن نگاه کنیم امکان استفاده از این وسیله هنگام برق رفتن بسیار زیاد است بجای روشن کردن چراغ گوشی فقط بخاطر نبود برق میتوانید از این ئسیله استفاده کنید.

بهترین برند برای خرید پاوربانک چیست؟

داستان برند داستان بسیار طولانی است چراکه اگر به شما توصیه خرید را با برندهای آشنایی مثل سامسونگ و ال جی را کنم نمونه های تقلبی بسیاری در بازار موجوده چون به دلیل تحریمات موجود در ایران این برندها در بازار نمیآیند و فقط نمونه های فیک آن در بازار موجوده.

حال چه کنیم

برعکس خیلی از فرشگاها که در اولین قدم دعوت به خرید پاوربانک برندهای معروف همچون سامسونگ ال جی و غیره را میکنند بینوبایو شما را دعوت به خرید برندهای تازه نفس معتبری که امتحان خود را پس داده اند میکند چون خیلی از آنها به علت تحریم الان دیگه وارد نمیشه و اعتماد به صرف به آنها در بازاری که بسیاری از کارها فیک هست کار اشتباهیست.

پاوربانک آینوبن(inoben)

برند جدیدی که با داشتن گارانتی تعویض یک ساله و یدک کشیدن نام کشوری مثل آلمان میتواند سهم بازار رقبا را به خطر بیندازد کمتر شنیده و دیده ایم که محصولات آلمانی مشکل ساز بوده باشند و وقتی این کالا قرار باشد با گارانتی تعویض به دست شما برسد قطعاً نظرتان تغییر خواهد کرد برای بررسی بیشتر این برند کلیک کنید.

پاوربانک کانفلون(KONFULON)

سالهاست که دیگه خبری از کیفیت بد محصولات چینی در بازار نیست و حتی برخی از آنها نه تنها گوی سبقت را از رقبا گرفته اند بله ادعای بروز بودن و پیش گامی را در محصولات خود دارند مانند کافلون این اژدهای چینی با ارائه محصولات با کیفیت و بدون عیب توانسته جایی خوبی در بازار برای خود باز کند به منظور مقایسه و خرید پاوربانک کلیک کنید.

پاوربانک بیسوس(Baseus)

بطور قطع رقبای تازه نفس چینی کم نیستند اما بیسوس در همان قدماهای اول نشان داد که بطور قطع یکی از رقبا چینی جدید برای قدیمی ها با توجه به استقبال خود این محصول و جا افتادنش در دل مردم پیش بینی میشود تا آخر امسال دیگر خبری از بقیه رقبا نباشد. به منظور مقایسه و خرید پاوربانک کلیک کنید.

پاوربانک انکر(anker)

anker-powerbank

برند انکر از همان روزهای خاطر قیمت بسیار بالایی که نسبت به بقیه رقبا داشت سروصدای زیادی کرد و همین امر باعث شد خیلی سریع توجه ها را به خود جلب کند این برند به رغم کانادایی بودنش به راحتی در بازار یافت میشود و از نظر کیفیت و قیمت باز هم نسب به بقیه در رده اول قرار دارد و هنوز خداروشکر گزارشی مبنی بر فیک بودن در بازار یافت نشده. به منظور مقایسه و خرید پاوربانک کلیک کنید.

پاوربانک شيائومي(Xiaomi)

پاوربانک

این پاوربانک هم مانند بقیه برندهای مطرح که تا کنون در این باره صحبت کردیم کیفیت مطلوبی دارد اما همانند برند سامسونگ و ال جی برخی سودجویان توانسته اند طرح فیک آنرا روانه بازار کنند و تشخیص اصلی و فرعی بودن آن کار دشواری است و فقط بر پایه اعتماد به فروشند میتوان بصورت قطعی در خصوص آن نظر داد. به منظور مقایسه و خرید پاوربانک کلیک کنید.

حرف آخر

تا اینجای کار بطور کامل به بزرگترین سوالی که ممکن است برای شما بوجود بیایید پاسخ دادایم که دقیقا پاوربانک چیست اما برای انتخاب آگاهنه  در خرید پاوربانک بهتر است کلیک کنید تا از تنوع کاری که بینوبایو در اختیار شما قرار داده با خبر شوید.  

کلیدواژه : پاوربانک چیست
دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • عاطفه 5 اردیبهشت 1400 / 11:38 ق.ظ

  به نظرتون آیا اصلاً پاوربانک خورشیدی کاربری هم داره؟

  • محمد رضا 5 اردیبهشت 1400 / 11:40 ق.ظ

   والله بستگی داره که کجا استفاده کنید در فضای باز معمولاً استفاده میشه. البته این به این معنی نیست که اونهای دیگه نتونن شارژ نگه دارن میتونن اما محدود.

 • مهسا 5 اردیبهشت 1400 / 11:41 ق.ظ

  خودتون اگر میخواستید انتخاب کنید کدون برند را انتخاب میکردید؟

  • محمد رضا 5 اردیبهشت 1400 / 11:42 ق.ظ

   اگر بخوام راست بگم دلم با انکر هست اما جیبم به آینوبن میخوره.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *